czwartek, 16 maja 2013

Lubońskie zabytki


ZABYTKI W LUBONIU


Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie istnieje od 1979r. znajduje się na dawnym terenie obozu hitlerowskiego, przy ul. Niezłomnych. Obóz hitlerowski funkcjonował w tym miejscu w latach 1941-1945, a później w latach 1945-1948 był obiektem dla internowanej (przymusowe umieszczenie) ludności niemieckiej. Przestrzeń muzealna rozciąga się wzdłuż autostrady A2. Na terenie znajdują się m.in. pomniki związanymi z martyrologią Polaków, Żydów, obywateli byłego Związku Radzieckiego oraz innych narodowości. W archiwum muzealnym znajdują się setki zdjęć z różnych okresów działalności Muzeum. Misją Muzeum jest zachowanie pamięci o ofiarach zbrodni niemieckich, dokonanych na terenie Wielkopolski. Muzeum organizuje wystawy oraz ochrania i konserwuje relikty poobozowe. Dokumentuje historię obozu w Żabikowie oraz 144 obozów pracy przymusowej dla Żydów w Wielkopolsce.




Fot. Julia Gadzińska


Wielkopolskie Przedsiębiorstwo Przemysłu Ziemniaczanego
W 1904r. otworzono małą przetwórnię ziemniaczaną. W 1992r. przedsiębiorstwo zostało przekształcone w Spółkę Akcyjną. Firma zatrudnia obecnie około 150 pracowników. WPPZ S.A. kontroluje 44,6% krajowej produkcji skrobi ziemniaczanej. W 2005 roku firma uruchomiła nowy Oddział Preparatów Spożywczych i Krochmalnię w Zakładzie Produkcyjnym w Stawie. Znajduje się tam dział produkcji, sprzedaży i kontroli jakości.



Źródło:  www.opuszczone-fortyfikacje.pl

Kościół św. Barbary
Powstał w latach 1908-1912. Wzniesiony przez społeczność wyznania ewangelicko-augsburskiego. Po II wojnie przekazano go rzymskokatolickiej parafii św. Barbary. Parafia mieści się w przyklasztornej kaplicy Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP. W 2001r. proboszczem parafii został ks. Kanonik Bernard Cegła, jest piątym proboszczem tej parafii po ks. Marian Tomaszewski, ks. prałat Roman Mieliński, ks. infułat Bernard Czajka, ks. kanonik Zygmunt Sowiński.



Fot. Julia Gadzińska

Kościół św. Jana Bosko
Został wzniesiony w 1935r. Podczas okupacji kościół służył jako magazyn materiałów sanitarnych. W 1945r. niemiecka artyleria ostrzelała ze Starołęki wieżę kościoła. Ślad jednego pocisku można do dziś zauważyć po prawej stronie dzwonnicy. Dwa dni później w podpalonym kościele spłonęło wiele cennych rzeczy m.in. ołtarz główny, konfesjonał, dębowe ławy, wyposażenie zakrystii. Po wojnie kościół odbudowano, postawiono nowy ołtarz Judy Tadeusza oraz figurkę św. Antoniego i św. Teresy. W 1974 r. miała miejsce gruntowna zmiana wystroju wnętrza kościoła. Mieści się przy ul. Jagiełły 11.



Pomnik Siewcy
Pomnik powstał w 1923r. Autorem jest rzeźbiarz Marcin Rożek. Stoi w ogrodzie jordanowskim, przy ul. Armii Poznań. Pomnik przedstawia słowiańskiego rolnika siejącego zboże. Wykonany jest z brązu i granitu, ma prawie 3 metry wysokości. Siewca stoi na filarze z fontanną przyozdobioną delfinami.



Biblioteka Miejska w Luboniu
Powstała w 1945r. Tworzą ją: biblioteka centralna z wypożyczalnią dla dorosłych, z oddziałem dla dzieci i młodzieży, z czytelnią oraz trzema filarami. Utrzymywana jest z funduszy publicznych. Promuje wzorce kulturowe w danym kręgu społecznym, gromadzi i udostępnia książki ze wszystkich dziedzin, służących oświacie i nauce. Prowadzi kursy nauki języków obcych, lekcje biblioteczne, warsztaty plastyczne i cykliczne imprezy.



Fot. Julia Gadzińska

Wzgórze Jana Pawła II
Usypane w latach 2001–2003, podczas budowy odcinka autostrady A2, w miejscu starego wysypiska śmieci miasta Poznania. Od kilku lat powstaje na tym terenie park nazwany imieniem papieża Jana Pawła II. Na szczycie kopca postawiono krzyż i głaz poświęcony naszemu wielkiemu rodakowi. Teren wzgórza poprzecinany siecią ścieżek i alejek. Ze wzgórza rozciąga się piękna panorama Lubonia. Każdego roku 2 kwietnia o godzinie 21:37 na Wzgórzu Papieskim uroczyście obchodzona jest rocznica śmierci Jana Pawła II z udziałem władz miasta, pocztów sztandarowych szkół i organizacji, a także wszystkich lubońskich parafii.


Źródło: www.polskaniezwykla.pl

autor: Julia Gadzińska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz